class 12 chemistry chapter chemical kinetics
Class xii Subject :- Chemistry Chapter :- Chemical kinetics INTEXT QUESTION Intext Question 3.1 Question For the reaction R → P, the concentration of reactant changes from 0.03 M to 0.02 M in 25 minutes. Calculate the average rate of reaction using units of time both in minutes and seconds. Answer Given: Initial concentration, [R]₁ = 0.03 M Final concentration, [R]₂ = 0.02 M Time, Δt = 25 minutes Change in concentration: Δ[R] = 0.02 − 0.03 = −0.01 M Average rate of reaction: rav = −Δ[R] / Δt In minutes: rav = 0.01 / 25 rav = 4.0 × 10⁻⁴ mol L⁻¹ min⁻¹ In seconds: 25 minutes = 25 × 60 = 1500 s rav = 0.01 / 1500 rav = 6.67 × 10⁻⁶ mol L⁻¹ s⁻¹ Final Answer: Average rate = 4.0 × 10⁻⁴ mol L⁻¹ min⁻¹ Average rate = 6.67 × 10⁻⁶ mol L⁻¹ s⁻¹ प्रश्न: R → P अभिक्रिया के लिए अभिकारक की सांद्रता 0.03 M से 25 मिनट में घटकर 0.02 M हो जाती है। औसत वेग की गणना मिनट तथा सेकंड दोनों इकाइयों में कीजिए। उत्तर: दिया गया: प्रारंभिक सांद्रता, [R]₁ = 0.03 M अंतिम सांद्रता, [R]₂ = 0.02 ...